29.09.2020

Mikromuovien päätymistä Itämereen pyritään estämään viherseinän avulla

KAUPUNKISUUNNITTELU | VIHERSEINÄ | INNOVAATIOT

Viherratkaisut saattavat tulevaisuudessa nousta merkittävään rooliin mikromuovin torjunnassa ja Itämeren suojelussa. Itämerihaasteen pilottiprojektin aikana testataan, voidaanko viherseinien avulla kerätä hulevedessä esiintyvää mikromuovia talteen tehokkaasti ja estää sen pääsyä vesistöihin.

Olemme yhteistyössä Itämerihaasteen nopeiden kokeilujen kanssa pystyttäneet Helsingin Konalaan viherseinän, jolla testataan, miten tehokkaasti ajoneuvojen renkaista irtoavaa mikromuovia voidaan suodattaa hulevedestä ennen sen päätymistä Itämereen. Helsingin Itämeren suojelutyötä koordinoiva Itämerihaaste on käynnistänyt neljä nopeaa kokeilua, joilla etsitään keinoja Itämeren roskaantumisen hillitsemiseksi. Meressä mikromuoveja kertyy eliöihin, kuten simpukoihin ja kaloihin. Kaupungistuminen lisää liikenteen aiheuttamia päästöjä, ja sen vuoksi tarvitaan uusia keinoja torjua muoviroskan kulkeutumista ympäristöön.


”Hauraan Itämeren tilan parantaminen on Helsingille tärkeä tavoite. Merta kuormittaa rehevöitymisen lisäksi erityisesti muoviroskan kertyminen. Helsinki kannustaa löytämään uusia keinoja muoviroskan torjuntaan rahoittamalla kokeiluja. Toivomme että opimme paljon ja löydämme tehokkaita menetelmiä muoviroskan torjuntaan,” sanoo Helsingin apulaispormestari Anni Sinnemäki.



Viherseinän toimivuutta mikromuovin kerääjänä testataan parhaillaan Konalassa


Mätäjoen viereiseen alikulkuun on rakennettu modulaarinen viherseinä, johon Kehä I:ltä valuvat hulevedet kulkeutuvat. Pilottitutkimuksen aikana tutkitaan, kuinka tehokkaasti viherseinän rakenne suodattaa mikromuovia hulevedestä ja estää mikromuovien kulkeutumisen vesistöihin. Lue lisää kokeilusta aiemmasta blogikirjoituksestamme.


”Olemme ilolla mukana Itämerihaasteessa. Haluamme luoda kaupunkilaisten elämänlaatua parantavaa vihreyttä. Tutkimalla mikromuovien ja muiden epäpuhtauksien suodattamista, saamme arvokasta tietoa, jonka avulla pystymme kehittämään ympäristöhaasteisiin vastaavia viherratkaisuja”, kertoo InnoGreenin pihapuolen vastaava Mats Wikström.


Seinän toimivuutta mitataan ulkopuolisen laboratorion (ALS Global) toteuttamilla testeillä. Ensimmäiset tulokset ovat juuri tulleet, ja ovat varsin lupaavia. Tällä hetkellä työstetään tutkimussuunnitelmaa jatkotutkimusten osalta.


Lue lisää Itämerihaasteesta.

Jaa artikkeli:
Kopioi linkki

Lue myös

Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä Image
08.07.2026

Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä

Kaupungit kuumenevat, ja tiiviisti rakennetussa keskustassa isoille puille ei ole tilaa. Latvuspeittävyys kasvaa hitaasti, mutta helteet ovat täällä jo nyt. Kun kaupunkiluontoa ei voida lisätä rakentamalla viheralueita, tarvitaan uudenlaisia ratkaisuja lisätä vihreyttä rakennetuille pinnoille, kuten seinille, katoille tai vaikka ratikkapysäkeille. InnoGreen kehittää nyt uutta siirrettävää minimetsää, joka mahdollistaisi myös täysimittaisten puiden lisäämisen kaupunkikuvaan.

Jatka lukemista  
Kaadetut koivut toivat uutta elämää Aallonharjan pihalle Image
29.06.2026

Kaadetut koivut toivat uutta elämää Aallonharjan pihalle

Toisaalla kaadetut koivut olisi voitu hakettaa pois. Sen sijaan ne tuotiin Areimin kiinteistölle Aallonharjaan, jossa ne pääsivät osaksi lahopuutarhaa. Monimuotoisuus on Areimille arvovalinta. Toteutuksesta on kulunut nyt vuosi ja lahopuutarha on puhjennut kukkaan.

Jatka lukemista  
Vihersisustusmyyjä pk-seudulle, kaksi avointa paikkaa Image
16.06.2026

Vihersisustusmyyjä pk-seudulle, kaksi avointa paikkaa

Tiimimme kasvaa, ja etsimme juuri nyt kahta myyjää vihersisustuksen pariin pääkaupunkiseudulle. Roolissa kehität asiakkuuksia pitkäjänteisesti, hankit uusia asiakkaita ja kehität myynnin toimintaa tiiviissä yhteistyössä kollegoidesi kanssa. Asiakaskuntaasi kuuluu erityisesti sisustussuunnittelijoita, arkkitehteja sekä yritys- ja toimistoasiakkaita.

Jatka lukemista