11.12.2017

Risteilyaluksen uusi vihersisustus kutsuu viihtymään

VIHERSISUSTUS

Birka Cruises on ruotsalainen laivayhtiö, joka liikennöi Tukholman ja Maarianhaminan väliä. Saimme toteuttaa laivan aurinkokannen vihersisustuksen.

Birkan vihersisustus on toteutettu yhdessä laivateollisuudessa toimivan Kaeferin ja ruotsalaisen suunnittelija Tina Hellbergin kanssa. Suunnittelija halusi aurinkokannesta italialaistyylisen, Toscanaa henkivän puutarhan. Tilassa on myös uima-allas ja iltaisin kansi toimii yökerhona.


Tilan istutuksissa on käytetty sekä silkkikasveja että aitoja viherkasveja. ”Totesimme suunnitteluvaiheessa, että koska istutusaltaat sijaitsivat altaan läheisyydessä, on viisasta toteuttaa vihersisustus osittain silkkikasveilla”, kertoo projektista vastannut vihersuunnittelijamme Elina Nieminen.

Vihersisustuksen uima-altaan lähistöllä olevat osat toteutettiin silkkikasveilla.

Irtoruukuissa taas on käytetty oikeita viherkasveja. Korkeasta tilasta otettiin kaikki irti. ”Valitsimme kolmisen metriä korkeita Ficus Nitida -puita. Halusimme luoda italialaista tunnelmaa valitsemalla kasveille trendikkäitä terracotta-ruukkuja. Terracotan lisäksi suuret ja näyttävät kokonaisuudet ovat kovassa huudossa”, valaisee Elina.

Terracotta-ruukkuihin on istutettu kolmemetrisiä Ficus Nitida -puita.
Baaritiskin alaosaan asennettiin silkkikasveja tuomaan lisää vihreyttä. Tiskin alaosa valaistiin valonauhalla, jotta vihreys tulisi esille vieläkin enemmän.

Niin tilaaja kuin toteuttajakin olivat todella tyytyväisiä lopputulokseen. ”Tilasta kuoriutui ihana viherkeidas. Asiakkaiden palautteen perusteella aurinkokansi on heille laivan mieluisin paikka”, hymyilee Elina. ”Silloin olemme onnistuneet työssämme.”


Voisiko sinun elinpiirissäsi olla ihana ja vihreä, mieluisa paikkaa? Ota yhteyttä, niin mietitään yhdessä!

Jaa artikkeli:
Kopioi linkki

Lue myös

Oikeat kasvit oikeaan paikkaan – kausikasvit ammattilaiselta Image
23.09.2026

Oikeat kasvit oikeaan paikkaan – kausikasvit ammattilaiselta

Toiveena näyttävä sisäänkäynti? Kausikasveissa on syytä luottaa ammattilaiseen muutamastakin syystä. Jatkuva palvelu on huoletonta ja lisäksi ammattilainen osaa valita kohteeseen sopivat kasvit luonnonmukaisuutta unohtamatta. Ammattilaisen hoitamana ulkoalue on kutsuva vuoden ympäri.

Jatka lukemista  
Ovatko viherkalusteet ratkaisu kuumeneviin kaupunkeihin? Image
02.09.2026

Ovatko viherkalusteet ratkaisu kuumeneviin kaupunkeihin?

Kaupunkien keskustat voivat kesällä olla jopa yli kymmenen astetta ympäröivää seutua lämpimämpiä. Kasvit, puut ja pensaat voivat viilentää kaupunkiympäristöä ja tehdä siitä miellyttävämmän paikan asua ja olla. InnoGreenin viherkalusteissa yhdistyvät varjostava vehreys, levähdyspaikka sekä nyt myös viilentävä vesisumu. Elokuussa Helsingin keskuskirjasto Oodin edustalla ollut viherpysäkki, eli viilennyspiste, sai huomiota mediassa sekä kiitosta kaupunkilaisilta.

Jatka lukemista  
Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä Image
08.07.2026

Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä

Kaupungit kuumenevat, ja tiiviisti rakennetussa keskustassa isoille puille ei ole tilaa. Latvuspeittävyys kasvaa hitaasti, mutta helteet ovat täällä jo nyt. Kun kaupunkiluontoa ei voida lisätä rakentamalla viheralueita, tarvitaan uudenlaisia ratkaisuja lisätä vihreyttä rakennetuille pinnoille, kuten seinille, katoille tai vaikka ratikkapysäkeille. InnoGreen kehittää nyt uutta siirrettävää minimetsää, joka mahdollistaisi myös täysimittaisten puiden lisäämisen kaupunkikuvaan.

Jatka lukemista