18.09.2017

190 neliömetriä vehreyttä — valtava viherseinäkokonaisuus Kauppakeskus Kaaressa

VIHERSEINÄ | VIHERSISUSTUS

Helsingin Kannelmäkeen Kauppakeskus Kaareen on valmistunut neljä uutta, suurta kasviseinää keskuksen uudistuksen yhteydessä. Kasveja on yhteensä yli 7500 ja neliömetrejä liki 190.

Kaaren remontin myötä kauppakäytäville haluttiin tuoda viihtyisyyttä ja pehmeyttä. ”Arkkitehdillä heräsi ajatus nimenomaan viherseinien tuomisesta Kaareen. Viihtyisyyttä ja kodikkuutta haettiin — ja saatiin”, kertoo kauppakeskusjohtaja Sanna Kinnunen. Myyntipäällikkömme Tuomas Huovinen mainitsee, että viherseinillä tavoitellaan wow-efektiä. ”Viherseinät ovat selkeä viesti siitä, että uudistuksen yhteydessä haluttiin panostaa asiakkaisiin ja viihtyvyyteen. Oli uskallusta luoda jotakin uutta ja erilaista.”

Viherseinät koostuvat tolpparakenteista ja InnoGreenin 60 cm leveistä kasvimooduleista, joihin kasvit sijoitetaan. Kaaren kasviseinissä on automaattinen, ajastettu kastelu. Lisäksi kasvien huoltotarve käydään tarkistamassa kahden viikon välein. Lue lisää InnoGreenin viherseinän anatomiasta.


Kasvit valittiin asiakkaan toiveiden mukaan, mutta myös ympäristön raamit huomioon ottaen. Seinissä on paljon vehkoja, köynnöksiä ja saniaisia sekä sammalta. Kasvit on sijoitettu osaksi seinää niin, että mikroilmasto on jokaisella kasville mahdollisimman suotuisa. Osa kasveista vaihdetaan noin neljä kertaa vuodessa, jotta saadaan mukaan värejä. Esimerkiksi joulun alla seinä tulee kukkimaan punaisena ja keväisin kauppakeskuksen asiakkaat pääsevät ihastelemaan narsisseja.

InnoGreenin viherseinä, kauppakeskus Kaari, Kannelmäki.

”Saamme positiivista palautetta viikoittain. Ihmiset ihastelevat seiniä ja ihmettelevät, ovatko kasvit oikeita. Myös sammalseinät ovat herättäneet kiinnostusta”, kertoo Sanna. ”Kasviseinät ovat upeat katseenkiinnittäjät, olemme oikein tyytyväisiä lopputulokseen.”


Moduulirakenteensa ansiosta InnoGreenin kasviseinät skaalautuvat niin pieniin kuin suuriinkin tarpeisiin. Kuinka suuri kasviseinä sopisi sinun kotiisi, pihallesi tai työpaikallesi? Ota meihin yhteyttä, niin suunnitellaan yhdessä!


Lue myös blogipostauksemme Viherseinän lyhyt oppimäärä.

Jaa artikkeli:
Kopioi linkki

Lue myös

Haemme nyt Myyntiassistenttia Espooseen Image
04.12.2025

Haemme nyt Myyntiassistenttia Espooseen

InnoGreen etsii nyt myynnillistä asiakaspalveluosaajaa vakituiseen ja kokoaikaiseen työsuhteeseen.

Jatka lukemista  
Tulevaisuuden kasviseinä rakennetaan purkumateriaaleista Image
21.11.2025

Tulevaisuuden kasviseinä rakennetaan purkumateriaaleista

Kesällä 2025 pilotoitu Biodiversiteettiseinäke hyödyntää rakennuksista purettuja julkisivupaneeleja ja työmaalta pelastettua maa-ainesta.

Jatka lukemista  
Kun halvin ei ole halvin – miten valita vihersisustus ja kasvihuolto kestävämmin Image
05.11.2025

Kun halvin ei ole halvin – miten valita vihersisustus ja kasvihuolto kestävämmin

Vihersisustuksen hankinta voi äkkiseltään vaikuttaa helpolta hommalta. Mitkä kasvit valitaan ja mihin ne sijoitetaan? Mistä saamme kasvit halvalla? Halvin hinta voi houkuttaa, ja kilpailuttaminen onkin kannattavaa. Kun vihersisustusta tarkastellaan pitkän aikavälin investointina, voi halvin toteutus ja huolto tuoda yllättäviä lisäkustannuksia. Nyt kerromme, mistä laadukkaan ja kestävän vihersisustuksen hinta koostuu.

Jatka lukemista