27.03.2017

Kasviterraario — pala sademetsää

INNOVAATIOT

Kaltaisillemme kasvi-intoilijoille ei riitä ruukku toimiston nurkassa. Halusimme, että myös pohjoismaisen kalseassa ympäristössä voisi olla ripaus eksotiikkaa ja sademetsän monimuotoisuutta. Syntyi kasviterraario — palanen Amazonin mystiikkaa jokaiseen sisätilaan sopivassa paketissa.

Lasiseen terraarioon rakennettu järjestelmä imitoi tropiikin tai subtropiikin olosuhteita ja mahdollistaa monien eksoottisten kasvilajien, kuten useiden herkkien orkideojen ja harvinaisten sammalten, viihtymisen kodeissa tai työpaikoilla.


Ensimmäiset terraariot nähtiin jo vuonna 1842. Keksinnön isänä pidetään Nathaniel Bagshaw Wardia, englantilaista lääkäriä ja kasviharrastajaa. Usein terraariota kutsutaankin englanniksi nimellä ”Wardian case”.

Meidän kasviterraariomme sopii mihin tahansa huoneenlämpöiseen tilaan: se vaatii vain sähköpistokkeen sekä ajoittaista vedenlisäystä ja kasvien trimmausta. Järjestelmä on LED-valaistu ja sen sumutus- ja suodatusjärjestelmät on automatisoitu. Kasviterraariot tehdään aina mittatilaustyönä, joten kaikki mahdolliset muodot ja koot voidaan toteuttaa.

InnoGreen - vihersisustus / kasviterraario ja Mikko Sonninen

Kiinnostuitko kasviterraariosta? Ota meihin yhteyttä ja kysy lisää!

Jaa artikkeli:
Kopioi linkki

Lue myös

Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä Image
08.07.2026

Kaupunkien kuumeneminen vaatii uusia keinoja lisätä latvuspeittävyyttä

Kaupungit kuumenevat, ja tiiviisti rakennetussa keskustassa isoille puille ei ole tilaa. Latvuspeittävyys kasvaa hitaasti, mutta helteet ovat täällä jo nyt. Kun kaupunkiluontoa ei voida lisätä rakentamalla viheralueita, tarvitaan uudenlaisia ratkaisuja lisätä vihreyttä rakennetuille pinnoille, kuten seinille, katoille tai vaikka ratikkapysäkeille. InnoGreen kehittää nyt uutta siirrettävää minimetsää, joka mahdollistaisi myös täysimittaisten puiden lisäämisen kaupunkikuvaan.

Jatka lukemista  
Kaadetut koivut toivat uutta elämää Aallonharjan pihalle Image
29.06.2026

Kaadetut koivut toivat uutta elämää Aallonharjan pihalle

Toisaalla kaadetut koivut olisi voitu hakettaa pois. Sen sijaan ne tuotiin Areimin kiinteistölle Aallonharjaan, jossa ne pääsivät osaksi lahopuutarhaa. Monimuotoisuus on Areimille arvovalinta. Toteutuksesta on kulunut nyt vuosi ja lahopuutarha on puhjennut kukkaan.

Jatka lukemista  
Vihersisustusmyyjä pk-seudulle, kaksi avointa paikkaa Image
16.06.2026

Vihersisustusmyyjä pk-seudulle, kaksi avointa paikkaa

Tiimimme kasvaa, ja etsimme juuri nyt kahta myyjää vihersisustuksen pariin pääkaupunkiseudulle. Roolissa kehität asiakkuuksia pitkäjänteisesti, hankit uusia asiakkaita ja kehität myynnin toimintaa tiiviissä yhteistyössä kollegoidesi kanssa. Asiakaskuntaasi kuuluu erityisesti sisustussuunnittelijoita, arkkitehteja sekä yritys- ja toimistoasiakkaita.

Jatka lukemista