08.08.2016

Tila tukee tekemistä — Case Elisa Oyj

TYÖHYVINVOINTI | VIHERSISUSTUS

Yhteistyökumppanimme tila- ja konseptisuunnittelutoimisto Kohina lähti Elisan pääkonttorin uudistamisessa liikkeelle tilan käyttäjien viihtyvyydestä ja digitalisaation kautta muuttuneesta työskentelykulttuurista. Tilaratkaisujen tuli tukea Elisan liiketoimintaa ja tiimien nykyaikaista tapaa työskennellä yhdessä paikasta riippumatta. Jokaisella tilalla oli oma roolinsa ja tarkoituksensa. Tunnelman luonnissa avainasemassa oli vihersisustus, jolta toivottiin yllätyksellisyyttä.

Villejä ideoita toteutukseen riitti. Vaikka jokaisella tilalla oli oma tunnelmansa ja tyylinsä, oli suunnittelussa ja toteutuksessa muistettava kokonaisuus. Tilasta toiseen siirryttäessä tuli tunnelman vaihtua luontevasti. Toteutuksen oli oltava näyttävän lisäksi myös käytännöllinen, minkä vuoksi kasvi- ja materiaalivalintoihin kiinnitettiin erityisesti huomiota.

Luonto ja vihersisustus alentavat tutkitusti stressitasoa. Työympäristöön tuotuna vihersisustuselementit eivät ainoastaan tue työhyvinvointia, vaan toimivat myös inspiraation lähteenä. Kun on mahdollista säväyttää, miksei niin tekisi? Akvaario-henkisessä tilassa kasveilla pyrittiin jäljittelemään merenpohjaa, kun taas tehdashallissa kasvit löysivät kodin ruosteisista ruukuista. Vihersisustus viimeisteli tunnelman tilasta toiseen aina teehuoneesta palmujen alle.

Vihersisustuksessa rajoittavin tekijä on kasvit itse. Osa kasveista vaatii elinympäristöltään runsaasti valoa ja tietynlaista lämpötilaa. Jos toivottu kasvi ei syystä tai toisesta viihdy tilassa, valitaan tilalle toinen ulkonäöltään mahdollisimman samanlainen kasvi. Vaihtoehtoisesti esimerkiksi erittäin kylmissä tiloissa käytetään myös silkkikasveja, jotka tuovat raikkauden ja vihreyden ilman varsinaista huoltotarvetta. Valaisemme pääsääntöisesti kasvimme aina LED-kasvivaloilla riittävän valon turvaamiseksi.

Kiinnostuitko viherratkaisuistamme? Ota yhteyttä, niin kerromme lisää!


Tila: Elisa Oyj pääkonttori

Tilasuunnittelu: Kohina Oy

Vihersisustus: InnoGreen

Jaa artikkeli:
Kopioi linkki

Lue myös

Haemme nyt Myyntiassistenttia Espooseen Image
04.12.2025

Haemme nyt Myyntiassistenttia Espooseen

InnoGreen etsii nyt myynnillistä asiakaspalveluosaajaa vakituiseen ja kokoaikaiseen työsuhteeseen.

Jatka lukemista  
Tulevaisuuden kasviseinä rakennetaan purkumateriaaleista Image
21.11.2025

Tulevaisuuden kasviseinä rakennetaan purkumateriaaleista

Kesällä 2025 pilotoitu Biodiversiteettiseinäke hyödyntää rakennuksista purettuja julkisivupaneeleja ja työmaalta pelastettua maa-ainesta.

Jatka lukemista  
Kun halvin ei ole halvin – miten valita vihersisustus ja kasvihuolto kestävämmin Image
05.11.2025

Kun halvin ei ole halvin – miten valita vihersisustus ja kasvihuolto kestävämmin

Vihersisustuksen hankinta voi äkkiseltään vaikuttaa helpolta hommalta. Mitkä kasvit valitaan ja mihin ne sijoitetaan? Mistä saamme kasvit halvalla? Halvin hinta voi houkuttaa, ja kilpailuttaminen onkin kannattavaa. Kun vihersisustusta tarkastellaan pitkän aikavälin investointina, voi halvin toteutus ja huolto tuoda yllättäviä lisäkustannuksia. Nyt kerromme, mistä laadukkaan ja kestävän vihersisustuksen hinta koostuu.

Jatka lukemista